Zdrowie i Uroda

Czym może skutkować bezsenność?

Bezsenność jest jednym z wielu rodzajów zaburzeń snu i może prowadzić do bardzo negatywnych skutków. Insomnia powoduje znaczący spadek jakości życia, a także zwiększone ryzyko niebezpiecznych chorób. Czym może skutkować bezsenność?

Bezsenność – co to jest

Bezsenność to zaburzenie snu inaczej nazywane insomnią. Zalicza się ją do chorób cywilizacyjnych, ponieważ dotyka coraz większą część naszego społeczeństwa, w szczególności kobiet. O bezsenności mówi się, kiedy mamy do czynienia z trudnościami w zasypianiu, utrzymaniu stałego rytmu snu, a także długotrwałość i utrzymywanie się lub częste nawracanie tych dolegliwości.

Insomnię można podzielić na kilka typów na podstawie tego, jak długo mogą utrzymywać się objawy u chorego. Bezsenność przygodowa trwa tylko kilka dni, bezsenność krótkotrwała utrzymuje się do kilku tygodni, a z kolei bezsenność przewlekła może trwać nawet przez kilka miesięcy, jeżeli nie dłużej. Przyczyny bezsenności są bardzo różne i zależą głównie od stanu zdrowia oraz tego, jak dba się o swój organizm oraz higienę snu.

Bezsenność może wynikać z zaburzeń psychicznych, takich jak nerwica, czy depresja. Insomnia często wiąże się również z chorobami somatycznymi oraz neurologicznymi, dlatego ich leczenie może zniwelować objawy bezsenności. Na zaburzenia snu mają również wpływ wszelkiego rodzaju uzależnienia, np. od narkotyków, nikotyny czy alkoholu, lub niedobór witamin i składników mineralnych. Trudno czasem jednak znaleźć dokładną przyczynę insomnii, jak w przypadku bezsenności pierwotnej, której powody są nie do końca znane.

Objawy zaburzeń snu

Do objawów zaburzeń snu można zaliczyć przede wszystkim trudności z zasypianiem, lecz także wynikające z tego konsekwencje. Osoba cierpiąca na bezsenność często się budzi w nocy, a także wstaje o zbyt wczesnych porach, nie uzupełniając wymaganej ilości snu do poprawnego codziennego funkcjonowania. Taki sen nie zapewnia odpoczynku i ma bardzo negatywny wpływ na kolejny dzień po przebudzeniu. Chory jest rozdrażniony, agresywny, często bardzo impulsywny w swoim zachowaniu.

Aby załagodzić lub wyeliminować objawy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Na receptomat.pl można uzyskać e-receptę online, uzupełniając kwestionariusz, który zastępuje tradycyjny wywiad medyczny. Lekarz w krótkim czasie wystawi e-receptę na wybrany lub dobrany przez niego lek. Oprócz farmakoterapii można zastosować bardziej domowe sposoby, takie jak ciepła kąpiel przed snem, rezygnacja z korzystania z urządzeń elektronicznych, czy zadbanie o przestrzeń do spania.

Czym może skutkować bezsenność?

Osoby cierpiące na bezsenność mierzą się z poważnymi konsekwencjami, które zaburzają codziennie funkcjonowania. Osoba z insomnią po źle przespanej nocy może być rozdrażniona, a nawet agresywna. Brak zdrowego snu przekłada się na problemy z koncentracją, ogólne pogorszenie nastroju oraz ciągłe zmęczenie. Bezsenność zwiększa również ryzyko zachorowania na inne choroby, np. układu krążenia bądź schorzenia neurodegeneracyjne. Zaburzenia snu znacząco wpływają na pamięć oraz produktywność, dlatego osoba z insomnią często ma problemy w życiu zawodowym i nie jest często w stanie wykonać swojej pracy poprawnie. Bezsenność ma również znaczący wpływ na życie seksualne. U osób z bezsennością znacznie obniża się libido.

Zdj. główne: Jen Theodore/unsplash.com