Aktualności

Co to jest cukrzyca?

Według Światowej Organizacji Zdrowia, cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która występuje, gdy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub gdy organizm nie może efektywnie wykorzystać produkowanej przez siebie insuliny. Insulina jest hormonem, który reguluje poziom cukru we krwi.

Istnieją dwa główne typy cukrzycy. Cukrzyca typu 1, znana również jako cukrzyca insulinozależna, występuje, gdy trzustka nie produkuje żadnej insuliny. Osoby z cukrzycą typu 1 muszą przyjmować zastrzyki z insuliny, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Cukrzyca typu 2, znana również jako cukrzyca nieinsulinozależna, występuje, gdy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub gdy organizm nie może skutecznie wykorzystać produkowanej przez siebie insuliny. Ludzie z cukrzycą typu 2 mogą kontrolować poziom cukru we krwi za pomocą diety, ćwiczeń fizycznych i leków doustnych, ale niektórzy mogą również potrzebować zastrzyków z insuliny.

Cukrzyca jest poważną chorobą, która może prowadzić do powikłań, takich jak choroby serca, udar, choroby nerek i ślepota. Wczesna diagnoza i leczenie są niezbędne do zapobiegania tym powikłaniom.

Cukrzyca Objawy

Objawy cukrzycy może się różnić w zależności od rodzaju cukrzycy i jak dobrze kontrolowane jest. Wspólne objawy wszystkich typów cukrzycy obejmują zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie i niewyraźne widzenie. Objawy cukrzycy typu 1 mogą również obejmować nagłą utratę wagi i zwiększony głód. Objawy cukrzycy typu 2 mogą również obejmować wolno gojące się skaleczenia i siniaki oraz drętwienie lub mrowienie w dłoniach lub stopach.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem, aby można było zdiagnozować i leczyć wcześnie. Wczesna diagnoza i leczenie są niezbędne do zapobiegania powikłaniom od cukrzycy.

Leczenie cukrzycy

Leczenie dla cukrzycy zależy od rodzaju cukrzycy i jak dobrze kontrolowane jest. Wszystkie typy cukrzycy wymagają ścisłego monitorowania poziomu cukru we krwi poprzez regularne badania krwi. Osoby z cukrzycą typu 1 będą również potrzebowały codziennych zastrzyków z insuliny, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Osoby z cukrzycą typu 2 mogą być w stanie kontrolować poziom cukru we krwi za pomocą diety, ćwiczeń i leków doustnych, ale niektórzy mogą również potrzebować zastrzyków z insuliny.

Cukrzyca jest poważną chorobą, która może prowadzić do powikłań, takich jak choroby serca, udar, choroby nerek i ślepota. Wczesna diagnoza i leczenie są niezbędne do zapobiegania tym powikłaniom. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy cukrzycy, ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem, aby można było zdiagnozować i leczyć wcześnie. diabetyk24.pl