Aktualności

Leasing operacyjny a leasing finansowy

Jesteś już pewien na sto procent, że chcesz wypożyczyć auto, czyli chcesz skorzystać z leasingu samochodowego. Teraz tylko zostaje ci do wyboru jego konkretna forma, no bo w końcu leasing samochodu nie zawsze wygląda tak samo. Jeżeli nie chcesz jakoś nadmiernie zagłębiać się w ten temat, zwróć przynajmniej uwagę na dwie zupełnie podstawowe formy tej usługi. Powinieneś już zresztą wiedzieć, że leasing Katowice może być albo operacyjny, albo finansowy. Oba jego warianty są natomiast czymś zupełnie innym i nakładają na ciebie inne zobowiązania, a na inne rzeczy ci pozwalają.

Różnice między tymi dwoma popularnymi formami leasingu koncentrują się chociażby na tym, w jaki sposób – oczywiście po zakończeniu trwania umowy leasingowej – możesz przejąć auto od firmy leasingowej i zdobyć je na własność. Korzystniej wygląda to w leasingu finansowym. Ten typ usługi sprawia, że po upływie terminu umowy nie musisz już niczym więcej się przejmować i załatwiać żadnych formalności związanych z wykupieniem auta, bo to auto automatycznie staje się twoją własnością wraz z dniem wygaśnięcia umowy. Inaczej wygląda to w przypadku leasingu operacyjnego. Oczywiście ten leasing samochodowy także pozwala ci stać się właścicielem wypożyczonego pojazdu, jednakże by do tego doszło, musisz nabyć ten samochód po zakończeniu umowy, czyli załatwić kolejną formalność i najprawdopodobniej pogodzić się też z jednorazowym większym wydatkiem.

Na pierwszy rzut oka, o czym zresztą już sobie powiedzieliśmy, leasing finansowy wygląda więc korzystniej, ale niekoniecznie będzie on dobrą opcją właśnie dla ciebie. Większość przedsiębiorców częściej sięga teraz po operacyjny leasing samochodu, a wynika to z tego, że on pozwala im na wypożyczenie niezbędnego auta, a jednocześnie nie zmusza ich do kupowania go na własność. Nie zawsze natomiast jest tak, że leasingobiorca po zakończeniu umowy chce to auto wykupić. Sam musisz się więc zastanowić nad tym, jakie rozwiązanie dla twojej firmy i ciebie byłoby najlepsze.