Rozrywka

Ile zarabia sędzia w polskiej Ekstraklasie?

Ile zarabia sędzia w Ekstraklasie? Kilka razy zadano mi to pytanie i zawsze odpowiadam, że to zależy od tego, ile meczów jest rozgrywanych i jak często jest na boisku. Więc moi znajomi, którzy chyba bardziej niż przeciętny człowiek interesują się pensjami, wciąż pytali, więc w końcu musiałem pójść to zbadać. I oto co udało mi się ustalić.

 

Wraz z rosnącą popularnością polskiej Ekstraklasy, coraz większą uwagę zwraca się na wiarygodność sędziowania. Słabe sędziowanie może nieodwracalnie zniszczyć reputację każdej ligi, ale w Polsce, gdzie nie ma dodatkowych sędziów, może mieć szczególnie dramatyczny wpływ na wynik meczu. Na szczęście dla nas, kibiców, sędziowie w Polsce są dobrze opłacani.

 

Główny arbiter każdego meczu zarabia około 12 tysięcy złotych (3100 euro) na sezon. Jeśli przyjmiemy, że sędzia piłkarski nie pracuje średnio dłużej niż 50 tygodni w roku, to wychodzi 400 złotych (~100 euro) tygodniowo.

 

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać dużo pieniędzy, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że robią to jako pracę na pełen etat, to tak naprawdę nie jest to aż tak dużo. Zwykła praca w Polsce kosztuje około 200-250 złotych (~50-65 euro) dziennie, co oznacza, że sędziowie zarabiają tylko połowę tego, co ktoś, kto pracuje 8 godzin dziennie. A i tak za swoją pracę otrzymują mnóstwo przywilejów: darmowy dojazd na każdy mecz samolotem lub pociągiem (jeśli ich miasto nie jest zbyt daleko), darmowe pobyty w najbardziej luksusowych hotelach.