Aktualności

Co powinniśmy wiedzieć o fobii społecznej?

Fobia społeczna to odmiana zaburzenia lękowego pod postacią danego lęku, który się pojawia w obecności danych sytuacji społecznych, czy też ewentualnie w obecności innych osób. Musimy wiedzieć, że fobia społeczna jest bardzo powszechnym zaburzeniem. Dotyczy nawet kilka procent naszego społeczeństwa. Objawy społecznej fobii pojawiają się zwykle już w naszym dzieciństwie. Mogą wpływać także negatywnie na funkcjonowanie w dorosłym życiu. W leczeniu społecznej fobii wykorzystywane są przeróżne narzędzia, w tym leki oraz psychoterapia.

Objawy społecznej fobii występować mogą w przeróżnych sytuacjach, które wymagają towarzyskich interakcji o przeróżnym charakterze. Stany lękowe wiążą się często z ekspozycją na nieznane osoby, poczuciem bycia obserwowanym oraz nadmierną lub też nieuzasadnioną obawą przed kompromitacją. Pacjenci z fobią społeczną doświadczać mogą w stresowych sytuacjach: oblewania się rumieńcem, nadmiernego pocenia się, drżenia głosu, drżenia rąk, jąkania, trudności z wypowiadaniem się, kołatanie serca, suchości w ustach oraz także obawy przed zmoczeniem się, czy też zwymiotowaniem.

Ze społeczną fobią współwystępują także inne schorzenia, w tym specyficzne fobie, uzależnienia, czy też objawy depresji. Istnieje również znacznie większe ryzyko rozwinięcia się depresji u osób z zespołem społecznego lęku. Psycholog na pewno nam pomoże w walce z fobią społeczną. Czasami wystarczy dosłownie kilka spotkań, a w innych wypadkach trwa to nieco dłużej.