Aktualności

Skanowanie 3D w przemyśle

Przemysł to dziedzina, która na bieżąco czerpie ze wszystkich zdobyczy technologii, jakie przyniosła rewolucja przemysłowa. Technologia skanowania 3D znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle. Tradycyjne pomiary były bardzo czasochłonne, a pewność, co do ich jakość i wiarygodności nigdy nie była zbyt duża. Oczywiście w przypadku firm, których funkcjonowanie w dużej mierze opierało się na dokonywaniu pomiarów, znano metody, które dawały precyzyjne i w miarę szybkie pomiary, jednak na większą skalę nie była to dziedzina dostępna dla każdego.

Skanowanie 3D w przemyśle pozwala na niezwykle szybkie uzyskanie precyzyjnych skanów 3D, które możemy przenieść do wersji digitalowej za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Dzięki temu, że skanery 3D są kompatybilne z oprogramowaniem wykorzystywanym w modelowaniu i projektowaniu 3D, użytkownicy oszczędzają bardzo dużo czasu, który byłby konieczny na przeniesienie projektu z formy fizycznej do tej właściwej. Dzięki swojej dokładności i poręczności skanery 3D są idealne do przeprowadzania pomiarów obiektów o nietypowych kształtach i rozmiarach. Kontrola jakości i inżyniera odwrotna to gałęzi przemysłu, które niesłychanie często czerpią z możliwości skanowania 3D. Skanowanie 3D w przemyśle to szansa na rekonstrukcję elementów, co których budowy nie mamy pewności, a także możliwość na szybką kontrolę jakości przy elementach, które nie są powtarzalne i do tej pory stanowiły bardzo duże wyzwanie dla osób, które przeprowadzały pomiary w formie tradycyjnej.

Zmierzony obiekt daje nam też możliwość dalszych przekształceń, a także pole na symulacje odnośnie jego zachowania w przyszłości. Jest to niezwykle ważne, jeśli dla danego obiektu czy produktu spodziewamy się zmian okoliczności czy procesów, które do tej pory nie były brane pod uwagę jako jego warianty. Skanowanie 3D w przemyśle to ogromna szansa na optymalizację czasu pracy i redukcję zbędnych kosztów. Stanowi doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z kreowaniem nowych elementów i badaniem części i detali.