Motoryzacja

Kiedy warto wymieniać opony?

Opony są istotną częścią Twojego samochodu – ale jak często powinieneś je wymieniać? To zależy od tego, jak dużo jeździsz i w jakich warunkach. 

Osoby, które jeżdżą na krótkich dystansach po dobrze utrzymanych drogach, nie muszą się martwić o bieżnik swoich opon; jednak jeśli mieszkasz w klimacie, w którym pada dużo śniegu lub deszczu, lub jeśli przejeżdżasz dużo kilometrów, może to być czas na wymianę opon. Pamiętaj, aby co kilka miesięcy poddawać je przeglądowi, dzięki czemu będziesz mógł wychwycić wszelkie problemy, zanim staną się one duże.

Jest to dość prosty proces: wystarczy zdjąć oponę i obejrzeć jej bieżnik. Bieżnik to gumowa część opony, której zadaniem jest trzymanie się drogi i zapobieganie poślizgom samochodu. Gdy bieżnik zużyje się zbyt mocno, staje się mniej skuteczny w tym zadaniu, co zwiększa prawdopodobieństwo poślizgu lub słabej trakcji w trudnych warunkach. Dla większości kierowców, gdy bieżnik spadnie poniżej 10mm, nadchodzi czas na nowe opony. Jeśli Twój samochód jest używany głównie do jazdy po autostradach lub ulicach miast z małą ilością parkingów i wybojów, możesz być w stanie poradzić sobie z jazdą nieco dłużej; jednak ogólnie rzecz biorąc, lepiej być bezpiecznym. Więcej motoryzacyjnych poradników znajdziesz na stronie https://beautyride.pl/ .