Motoryzacja

Jazda motorem z dzieckiem – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Wraz z początkiem lata zapewne każdy planuje spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. A to oznacza jazdę na motocyklu z dzieckiem – jak zapewnić mu bezpieczeństwo?

 

Pierwszą zasadą jest to, aby nigdy nie pozwolić swojemu pasażerowi siedzieć na przednim siedzeniu. Siedzenia motocyklowe nie są stworzone dla pasażerów i brak w nich jakichkolwiek pasów bezpieczeństwa czy innych zabezpieczeń. Jeśli dojdzie do wypadku i zjedziesz z drogi, Twój pasażer odbije się od kierownicy i może odnieść poważne obrażenia, nawet jeśli Ty wyjdziesz tylko z kilkoma siniakami.

 

W rzeczywistości, lepiej nie pozwalać dziecku na jazdę, dopóki nie osiągnie odpowiedniego wieku (co najmniej 10 lat) i nie zdobędzie wystarczającej praktyki, aby wiedzieć, co robi. Nawet wtedy, powinieneś pozwolić mu jeździć jako pasażerowi tylko wtedy, gdy masz dodatkowy kask i możesz mieć go na oku przez cały czas. Nigdy nie pozwalaj mu na jazdę na tylnym siedzeniu bez osoby dorosłej trzymającej go za ręce lub obejmującej go przez cały czas – nawet jeśli twierdzi, że jest w stanie się utrzymać, nie będzie w stanie nadążyć za ruchami Twojego ciała, gdy będziesz się przechylać na zakrętach lub szybko reagować w przypadku nagłego skrętu.

 

Jeśli chodzi o kaski, najlepszym rozwiązaniem jest zawsze kask z pełną twarzą dla obu osób.