Nauka

Jak schłodzić procesor?

Procesor centralny, czyli CPU, jest mózgiem komputera i zazwyczaj jest bardzo gorącym elementem. Przegrzanie tej części może spowodować niestabilność systemu, awarie, a nawet trwałe uszkodzenia. Wszelkiego rodzaju overclocking lub tuning systemu również podnosi temperaturę procesora, a tym samym może skrócić jego żywotność.

Do schłodzenia procesora potrzebne są dwa elementy: radiator oraz wentylator, który będzie wdmuchiwał powietrze przez niego. Te rzeczy można przylutować bezpośrednio do układu scalonego. Jednym z błędów często popełnianych przez nowicjuszy jest używanie standardowych wentylatorów, które są dość wolne, ale wytwarzają dużo hałasu. Lepiej jest zainwestować w szybkie wentylatory, ponieważ są one ciche i znacznie skuteczniejsze w chłodzeniu procesora.

Radiator składa się z żeberek, które można ustawić tak, aby pasowały do konkretnego modelu procesora. W rzeczywistości, jeśli pójdziesz do każdego większego sprzedawcy online, znajdziesz dziesiątki na dziesiątki różnych radiatorów dla procesorów z AMD, Intel i innych. Radiatorów są we wszystkich kształtach i rozmiarach, z niektórych o wielu rurki cieplne, aby lepiej wyciągnąć nadmiar ciepła i zwykle te będą kosztować więcej niż średnia jednostka. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://bastille.pl/ .